Çelik Çatı

Yonuzlar Yapı, afetlerde can ve mal kaybını azaltır, güvence sağlar. Çelik fabrikalar, sanayi yapıları, prefabrik yapılar, spor tesisleri, hangarlar, paslanmaz korkuluk , depolar ve evlerimizin çatıları çelik konstrüksiyonun sık kullanıldığı yapılardır. Projenin ihtiyacına göre hafif ya da ağır çelik tercih edilir. Sanayi tipi inşaatlarda genelde ağır çelik tercih edilir bu sayede taşıma kuvveti sanayi ihtiyaçlarına uygun olur. Çelik üretimi kontrol altında yapıldığı için güvenlik katsayısı yüksektir. Çelik malzeme elastisitesi, ahşaptan ortalama 20, betondan ortalama 10 kat daha büyüktür.

Yüksek mukavemeti nedeniyle malzeme gideri az olmaktadır. Malzemenin azlığına paralel olarak yapı ağırlığı düşmekte ve nihayetinde yapıya daha düşük bir kesme kuvveti etkimektedir. Yani daha düşük bir deprem yükü anlamına gelmektedir. Ayrıca esnekliğin yüksek olması nedeniyle eğilme dayanıklılığının gerektiği yerlerde de uygun sonuçlar almak mümkündür. İnşaatlardaki belirsizlikleri, sürekli uzayan yapım sürelerini, maliyet artışlarını, kalifiye eleman sıkıntısını ve benzeri sorunları yok eder. Ayrıca çelik yapının topraklama özelliği sayesinde yıldırım riski taşımaz.

Son olarak çelik yapının sağlık açısından önemine değinecek olursak. Doğal ortamlarda var olan manyetik alan etkisini azaltmayarak uzun yıllar vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yüksek ısı ve ses yalıtımı sayesinde sıcak, soğuk ve ses gibi dıs etkilerden etkilenmememize yardımcı olur.

Çelik Çatı

Çelik çatı sistemleri, ne kadar önemli bir yapı olduğunu her geçen gün hatırlatıyor. Yüksek dayanıklılığı sayesinde can ve mal kayıplarını en aza indirerek doğal afetlere kaşı mukavemet göstermektedir. Çatı sistemleri, aynı zamanda yapısı itibari ile mevsim fark etmeksizin kolayca monte edilmektedir. Bundan dolayı da sadece evlerde değil, depo, hangar veya iş yerlerinde de tercih edilmektedir. Sistemin yapısal olarak başka avantajları da mevcut. Örneğin, doğaya uyumlu olması sayesinde yapı sahipleri tarafından çokça tercih edilmektedir. Kullanılan ana malzeme, metal bir görünme sahip olduğu için de yüksek ısıya ve soğuk havaya direnç göstermektedir. Çatı sistemleri, afetlerden minimum seviye etkilenerek, sağlamlığını korumaya devam etmektedir.

20. yüzyılın başlarından itibaren yapıların ana malzemeleri değişimlere uğradı. Bu malzemelerden bir tanesi de çelik oldu. Şıklığı ve sağlamlığı ile günümüze kadar bir çok yapıda kullanıldı ve kullanımaya da devam etmektedir. Çelik, çatı başta olmak üzere yapıların farklı alanlarında kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse bu çatı olabilir. Çelik çatıların çokça avantajları mevcut. Örneğin dayanıklı olması haricinde, şık bir görüntüye sahip olması sayesinde bulunduğu ortamın doğallığını da bozmuyor. Çelik çatılar dokusu itibari ile diğer sistemlerden ayrılıyor. Kullanılan malzemenin esnekliği, estetik bir görüntü sunarken, güvenlik anlamında da üst düzey koruma sağlamaktadır. Ayrıca dayanıklı olması, daha kolay inşa edilmesi ve ekonomik olması da sayılan diğer özellikleri arasındadır. Çelik çatı, deprem başta olmak üzere tüm doğal afetlere dayanıklılık gösterebilmesi sebebiyle fabrika, spor salonu, hangar veya evlerin yapılarında kullanılmaktadır. 

Çelik çatı, farklı malzeme yapılarından tasarlanan ve inşa edilen çatılara oranla daha az maliyetli ve daha sağlam olması sebebiyle tercih edilmekte. Kullanım çeşitliliği, doğal afetlere dayanıklılığı, tasarım anlamında bir zerafete sahip olması çelik çatıya olan talebi de arttırmakta. Sonuç olarak, dışarda gördüğümüz çoğu yapı bu forma kavuşuyor. Bizler, Yonuzlar Yapı olarak çelik çatı inşası ve tasarımını yıllardan beridir müşterilerimizin beğenisine sunmaktayız. Kusursuz işçilik ve çeliğin bir araya gelmesi ile sağlam yapılar artık mümkün.